« powrót | Piękne i zdrowe paznokcie
Paznokcie pełnią wielką rolę w życiu człowieka. Ich główne zadanie, to ochrona opuszków palców przed urazami. Dzięki wyrobionym od dziecka nawykom korzystamy z nich na co dzień w sposób automatyczny, często używając ich zamiast precyzyjnego narzędzia, co zwiększa zdolności manipulacyjne dłoni i palców, szczególnie w przypadku chwytania drobnych elementów lub bezpośredniego dotarcia do różnych szczelin i zakamarków. Ponadto zwiększają wrażliwość dotykową palców, mogą także posłużyć celom diagnostycznym w przypadku chorób układowych tkanki łącznej i skóry. Niewątpliwie od wielu pokoleń stanowią element ozdobny, świadczący o nas samych.
Co nam szkodzi
Najczęściej wykorzystywaną cechą paznokcia jest jego twardość, która została uzyskana dzięki ułożonym w odpowiedni sposób komórkom wypełnionych kreatyną. Twardość płytki paznokcia różni się na całej powierzchni. Najtwardsza część znajduje się w najdalszym odcinku w okolicy wolnego brzegu paznokcia. Ten fragment najczęściej narażony jest na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto negatywny wpływ na paznokcie mają inne czynniki zewnętrzne, takie jak nadmierna wilgoć, niska i wysoka temperatura, promieniowanie słoneczne oraz stosowanie detergentów i innych preparatów chemicznych, w tym zmywaczy do paznokci. Pozostałe to: niedobory żywieniowe, nieprawidłowa przemiana materii, choroby narządów wewnętrznych, zbyt mocne obcinanie paznokci oraz ich obgryzanie.
Paznokcie i witaminy
Paznokieć składa się głównie z keratyny, pozostałe składniki to wapń, lipidy i woda (dokładna budowa została przedstawiona w dziale FAQ na naszej stronie). Również niedobór takich witamin jak A, z grupy B (w tym witamina B7) i E, a także nieodpowiednie odżywianie lub zła dieta odchudzająca mogą być przyczyną cienkich, łamiących się paznokci.
Źródłem witaminy A jest masło, jaja, mleko, wątroba, sery, mięsa. Jeżeli posilimy się warzywami i owocami, to należy wybrać pomidory, marchew, paprykę, szpinak, mango i melon.
Witamina B7 może być również nazywana witaminą piękności, gdyż wpływa na prawidłowy stan skóry, a także włosów i paznokci. Występuje we wszystkich produktach pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Dobrym źródłem są: wątroba i nerki, sery, pełnoziarniste pieczywo, masło, orzechy, jajka. Niedobór występuje bardzo rzadko.
Witamina E to najlepszy przeciwutleniacz, eliminuje wolne rodniki, które powodują niszczenie skóry. Wykorzystuje się ją jako eliksir młodości w kosmetykach. Skuteczność działania witaminy E zwiększana jest wraz z witaminą C i współdziała z witaminą A. Witamina E powstaje tylko w roślinach ale spotykana jest powszechnie, zatem jej niedobór zdarza się sporadycznie. Jej naturalnym źródłem są kiełki pszenicy, całe zboża, zielone warzywa liściaste jak sałata, szpinak oraz kapusta, czosnek, orzechy, awokado oraz oleje roślinne.
Potrzebne minerały
Oprócz witamin, należy zadbać o prawidłową dietę, która dostarcza odpowiednią ilość składników jak białko oraz minerałów takich jak:
- wapń (jabłka, gruszki, wiśnie, grejpfrut, brzoskwinie, pomarańcze, brokuły, pszenica, owies, jęczmień, ryby, kapusta, buraki, fasola, kabaczek, pomidory, soja, orzechy włoskie, migdały, brukselka, kalafior, marchew, seler, jaja, nać pietruszki, cebula, ziarna słonecznika, grzyby, groszek, oliwki, jogurt, czosnek, por)
- żelazo (szpinak, owies, soja, orzechy włoskie, pokrzywa, żyto, brukselka, kukurydza, ziarna słonecznika)
- krzem (świeże warzywa i owoce oraz rośliny lecznicze)
- cynk (buraki, kapusta oraz kiełki pszenicy)
- magnez (brokuły, jabłka, kapusta, kiwi, buraki, kabaczek, pomidory, żyto, orzechy włoskie, morele, kokos, gruszki, marchew, kukurydza, sezam, cebula, ziarna słonecznika, gryka, groszek, grejpfrut, pszenica, sałata, brzoskwinie)
- potas (truskawki, kapusta, ziemniaki, fasola, kiwi, szpinak, awokado, maliny, banany, żyto, orzechy włoskie, rzeżucha, rzepa, ananasy, papaja, rzodkiewki, jeżyny, cytryny, ogórek, żurawiny, pieprz)
Jeżeli nie jesteśmy w stanie dostarczyć wszystkich potrzebnych składników naszemu organizmowi w sposób naturalny, zalecane jest wspomaganie diety odpowiednimi środkami farmakologicznymi, które są ogólnodostępne w aptekach, jako kompleksowe źródło witamin dla poprawy kondycji skóry, paznokci i włosów. Jest to prostsze ale równie skuteczne rozwiązanie.
Pielęgnacja paznokci: kremy, odżywki i oliwa
Oprócz wzbogacania codziennej diety w witaminy i minerały należy zadbać o pielęgnację całych dłoni, dostarczając im potrzebnych składników bezpośrednio przez skórę.
Kremy nawilżające do rąk mają swój duży udział w pielęgnacji paznokci. Powinien on być dokładnie wcierany w powierzchnię płytek oraz skórek wokół paznokcia kilka razy dziennie. Wskazane jest nawilżanie rąk kremem po ich myciu. Woda wysusza skórę, stąd też łatwiej nam jest sięgnąć po krem ponieważ czujemy taką potrzebę. Stosowanie kremów wytwarza na skórze ochronną barierę, która zabezpiecza je przed szkodliwymi czynnikami takimi jak chlorowana woda czy detergenty.
Bogate w witaminy i minerały kremy, są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż zwykłe kremy nawilżające. Jednak intensywna kuracja powinna odbywać się przez stosowanie specjalnych odżywek. Tutaj również pożądane jest systematyczne stosowanie. Dobry rezultat otrzymuje się przy zabiegach powtarzanych przynajmniej 3 razy w tygodniu przez okres miesiąca. Dostępne na rynku odżywki posiadają potrzebne składniki dla odbudowy naszych paznokci, wzbogacone wspomnianymi w artykule witaminami i minerałami. Dobrym rozwiązaniem są również domowe sposoby, oparte na sprawdzonych przepisach.
Dość popularnym sposobem pielęgnacji paznokci wśród kobiet jest moczenie rąk w oliwie z oliwek lub stosowanie olejku rycynowego. Przygotowany preparat z witaminą A i E i podgrzaną oliwą z oliwek powinien być stosowany przez 15 minut co najmniej raz w tygodniu i powtarzany przez okres trzech miesięcy. Olejek rycynowy można natomiast wcierać codziennie.
Oleju rycynowego nie wolno używać w czasie ciąży, gdyż może powodować powikłania w przebiegu ciąży i poronienia.
Inne preparaty
Na rynku dostępne są różne preparaty do pielęgnacji i wzmacniania paznokci. Są to głównie odżywki w postaci olejków, lakiery wzmacniające płytkę paznokcia, zwiększające twardość i elastyczność. Odbudowa może również przebiegać w salonach manicure, gdzie możemy skorzystać z rad specjalistów.
Podsumowanie
U wielu kobiet i mężczyzn paznokcie często bywają słabe i kruche, rozdwajają się i łamią. Dla uzyskania pięknych i zdrowych paznokci wymagana jest ich systematyczna pielęgnacja oraz dbałość o właściwe odżywianie, ochrona przed środkami chemicznymi, oraz w przypadku wystąpienia schorzeń płytki paznokciowej, niezwłoczne ich leczenie. Aby mieć piękne i zdrowe paznokcie wystarczy odrobinkę wiedzy medycznej oraz chęci w jej wykorzystaniu.
autor
svera
lilastyle.pl
Aktualności | O mnie | Galeria |
Artykuły | FAQ | Linki |
Kontakt | AD
© 2009 - 2011 lilastyle.pl - all right reserved