« powrót | Mistrzowski french
Stylizacja paznokci to oczywiście w efekcie piękny, estetyczny wygląd dłoni. Jednak, jak w każdej dziedzinie, istnieją pewne zasady, którymi należy się kierować przy zabiegu, a także takie, których trzeba bezwzględnie przestrzegać. Zasady te doskonale zostały określone przez kryteria przyjęte na mistrzostwach modelowania paznokci w
technice
french. Na marginesie można wspomnieć, że mogą one różnić się nieznacznie w zależności od kraju lub są podporządkowane przez wewnętrzny regulamin organizatorów konkretnego konkursu. Stosując się do wspomnianych zasad można mieć pewność, że w efekcie pracy stylistki nasze paznokcie będą budziły podziw i uznanie wśród ekspertów. Dzięki temu łatwiej jest wystrzec się wielu błędów popełnianych przy wykonywaniu najprostszej a zarazem najpopularniejszej na świecie techniki zdobniczej jakim jest Manicure Francuski.
Stylizacja french sprowadza się zazwyczaj do trzech podstawowych technik. Są nimi akryl lub żel na formie oraz żel na tipsie. Wybór jest podyktowany doświadczeniem stylistki w danej technice. W praktyce najczęściej stosowane są dwie ostatnie z podanych technik.
Kształt paznokcia może być dowolny, dopasowany do palców modelki, jednak musi być taki sam na wszystkich palcach. Uformowane krawędzie boczne wolnego brzegu paznokcia muszą być przedłużeniem naturalnej płytki paznokcia. Nie mogą być węższe lub szersze i muszą przebiegać na tej samej wysokości tworząc od frontu równomierny tunel o tej samej grubości. Linie te powinny być przede wszystkim równoległe względem siebie i posiadać tą samą długość. Spełniając podane kryteria, stylistkom pozostają do wyboru dwa kształty. Są nimi square (łopatka) i squoval, zwany szpadlem. Pierwszy charakteryzuje się krawędzią czołową usytuowaną prostopadle do krawędzi bocznych, natomiast drugi posiada widoczne zaokrąglenie końcówki paznokcia.
Dopasowanie formy / tipsów to kolejny warunek profesjonalnego frenchu. Zastosowany materiał musi dobrze przylegać i idealnie komponować się z naturalną płytka paznokcia. Wszelkie łączenia muszą być niewidoczne. Nie ma mowy tutaj o wystąpieniu widocznego progu nawet przy dobrym oświetleniu. Powierzchnia musi być doskonale gładka, bez nierówności i rys. Ważne jest aby do czasu prezentacji zostały usunięte wszelkie resztki materiałów, pył, oliwka z zewnętrznej i wewnętrznej części płytki.
Długość paznokcia musi być jednakowa i jest dobierana do kształtu palców i dłoni. Oczywiście wszystkie paznokcie nie mają takich samych długości, ze względu na różnorodność palców u dłoni więc stylistka może przyjąć jedną z zasad. Pierwsza zawiera warunek, który określa jednakową długość dla wszystkich paznokci, jednak nie jest ona wyznacznikiem.
Dlatego można przyjąć zasadę, która mówi, że takie same długości odnoszą się do poszczególnych palców drugiej ręki. Oznacza to, że kciuk lewej ręki odpowiada długości kciuka drugiej ręki, podobnie palec wskazujący itd. Wymagane jest również dość często, aby paznokieć palca wskazującego miał taką samą długość co palca serdecznego, co wynika z ich podobieństwa. Dopuszcza się także nieznaczne wydłużenie paznokcia środkowego i zmniejszenie długości paznokci palców małego i kciuka w stosunku do pozostałych. Dzięki temu zachowane zostaną proporcje w stosunku do długości palców. Różnica jednak nie powinna przekraczać 1mm.
Warto w tym temacie wspomnieć o proporcji, czyli podstawowej zasadzie, która określa długość łoża paznokcia, które stanowi 2/3 w stosunku do całego paznokcia, resztę czyli 1/3 zajmuje wolny brzeg. Dokładniejszy podział wyznacza trzy części: 1/3 wolny brzeg, 1/3 pole stresu, 1/3 strefa naskórka. Proporcje należy zachować na każdym z paznokci. Strefy powinny zaczynać się i kończyć w punktach umieszczonych na tych samych wysokościach. Ich rozłożenie powinno stanowić odbicie lustrzane względem osi symetrii paznokcia.
Obłączek jest często pomijalnym elementem frenchu ze względu na jego nierównomierne kształty na każdym z palców. Jest nim białawy półksiężyc u dołu płytki paznokciowej przy naskórku, stanowiący widoczną część żywego paznokcia. Reszta, widoczna część płytki, składa się z martwych komórek. Zdarza się, że u niektórych modelek jest mało widoczny lub wcale nie występuje. Jeżeli już stylistka podejmie się modelowania tego elementu powinna pamiętać, aby linia krzywizny nie przebiegała równolegle do linii uśmiechu oraz aby zanadto nie wyeksponować jego barwy w stosunku do zastosowanego koloru w strefie wolnego brzegu paznokcia. Kolor obłączka powinien być mocno stonowany przybierając naturalny kolor.
Kolorystyka podobnie jak kształt i długość jest ważnym elementem stylizacji, który zamyka modelowanie. Odpowiedni dobór barw pozwoli na uzyskanie zadowalającego efektu. Tutaj również zostały ustalone prawa, które warto poznać. W czasie stylizacji należy zwrócić uwagę na występujące niedociągnięcia zarówno sztucznych materiałów jak również niedoskonałości naturalnej płytki. Na tym etapie można je zatuszować korzystając z mas kamuflujących. Należy pamiętać, że najważniejszy jest wygląd, dlatego nie mogą wystąpić tutaj pęcherzyki powietrza, cienie, a występujące linie powinny zostać ostro zarysowane. Wspomniano wcześniej również o tym, aby do czasu prezentacji zostały usunięte wszelkie resztki materiałów, pył, oliwka z zewnętrznej i wewnętrznej części płytki.
Należy pamiętać, że przedstawione kryteria odnoszą się do stylizacji konkursowej. Paznokcie oprócz wyglądu muszą spełniać również cechy stylizacji salonowej czyli muszą być dopasowane do kształtu danej dłoni i nie odnosić się ostatecznie do matematycznych wyliczeń. Powinny być także trwałe, oparte na solidnej konstrukcji. Należy także zadbać aby podobały się modelce lub klientce.
Mocną stroną techniki french jest to, że uzuskujemy naturalny wygląd paznokcia. Jego prostota jest niewątpliwie główną zaletą. Manicure Francuski pasuje do różnych zawodów, okazji a także mile widziany jest o każdej porze dnia i roku. Zapewne dlatego jest tak chętnie stosowany przez kobiety w każdym wieku.
autor
svera
lilastyle.pl
Aktualności | O mnie | Galeria |
Artykuły | FAQ | Linki |
Kontakt | AD
© 2009 - 2011 lilastyle.pl - all right reserved